fbpx

Wiara

Taniec z Bogiem, czyli jak iść Jego drogą

9 miesięcy temu

Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.”
(J 14, 1-6)

Chyba wszyscy widzieliśmy kiedyś dziecko bardzo czymś zafascynowane. Ja widziałam! Na jednej imprezie urodzinowej, tańczyłam na parkiecie z koleżanką, po drugiej stronie, naprzeciwko nas stanęła mała dziewczynka, córeczka naszych znajomych. Najpierw tylko nam się przyglądała, potem zaczęła nieudolnie wykonywać ruchy podobne do naszych. Zauważyłam to, zaczęłam więc wykonywać je wolniej, aby mogła nadążyć. Po chwili nie mogłam uwierzyć, że dwu i pół letnia dziewczynka potrafi się tak pięknie ruszać. Może jej taniec nie był idealny, może i gubiła kroki, ale najważniejsze jest to, że… próbowała! Wyglądała tak uroczo i pociesznie w naszych oczach!

Mam wrażenie, że tak samo widzi nas Pan Bóg. My jesteśmy Jego małymi dziećmi, którym On daje wskazówki, jak mają żyć, co robić, aby dane zadanie wykonać jak najlepiej. Pokazuje nam wszystko krok po kroku, powoli, nie za szybko, żebyśmy się w tym tańcu z Nim nie pogubili. Widzi, jak nieudolnie nam to na początku wychodzi, jednak nie zniechęca się, nadal powoli czeka, aż nasze zafascynowanie tym, jak On to pokazuje znajdzie odzwierciedlenie w naszych czynach. Kiedy nam się wreszcie uda, cieszy się jak prawdziwy Tatuś, chodź widzi, że może nie wychodzi nam to idealnie. Docenia jednak nasze starania!

Całą instrukcję, jak postępować w danej sytuacji, mamy spisaną w Piśmie Świętym. Bóg daje nam konkretne wskazówki, jak mamy żyć, aby się nie pogubić i iść za Nim. Mówi do nas też przez różne wydarzenia, przez innych ludzi, którzy są dla nas często drogowskazami. Działa powoli, bo zdaje sobie sprawę z tego, że na raz nie jesteśmy w stanie wszystkiego ogarnąć. Jest cierpliwy, bo wie, że prędzej czy później nam wyjdzie. My natomiast chcielibyśmy znać odpowiedź od razu, uważamy, że jesteśmy na tyle „dorośli”, odważni, inteligentni i zaradni, że damy sobie radę bez wcześniejszych przygotowań. Nie lubimy czekać, chcemy odpowiedzi od zaraz. Jednak Bóg widzi jacy jesteśmy mali i wie, że gdyby pokazał nam cały układ taneczny, to nie tylko nie mięlibyśmy pojęcia od czego w ogóle zacząć, ale przede wszystkim zamknęlibyśmy się w sobie, uważając, że jesteśmy beznadziejni i nic nam w życiu nie wychodzi.

Jezus, jak sam mówi, jest Drogą, Prawdą i Życiem. Kiedy zafascynujemy się tym, jak On żył i będziemy chcieli za wszelką cenę żyć tak samo, iść Jego drogą… Najpierw zatrzymajmy się na chwilę i poczekajmy, aż On nauczy nas podstaw tańca, abyśmy mogli potem wykonywać dużo bardziej zaawansowane figury. Dajmy sobie czas!

Kiedy zdecydowałeś się ruszyć w kierunku Boga i może nieudolnie, ale podążasz w Jego stronę, to On już jest z Tobą, to już go znalazłeś.
o. Adam Szustak OP

Warto więc próbować, pomimo naszych porażek i ułomności… Nikt od razu nie został wielkiej sławy tancerzem, potrzeba do tego wiele lat ciężkiej pracy. Jednak nasz Nauczyciel w odróżnieniu od innych, docenia nasze nawet najmniejsze postępy! Warto więc iść za Nim, nie ze smutkiem, ale z podniesioną głową, mając ciągle świadomość, że On nam we wszystkim pomoże. My tylko musimy dać sobie pomóc, a potem otworzyć się na współpracę z Bogiem, który przecież widzi i wie dużo więcej niż my jesteśmy w stanie pojąć i przewidzieć.


Przejdź do ćwiczenia duchowego
Katarzyna Bogacz

Katarzyna Bogacz

Bardzo lubię malować, tańczyć oraz spędzać czas z małymi dziećmi. Cieszę się, kiedy mogę komuś pomóc. Staram się dawać innym to, co we mnie najlepsze. Mam wielką potrzebę dzielenia się z innymi doświadczeniem miłosiernego Boga i świadczenia o Jezusie wśród ludzi.