fbpx

Wiara

Ta, która przyjęła Słowo

9 miesięcy temu

Nie tak dawno temu obchodziliśmy w Polsce dwie ważne uroczystości. Pierwsza z nich, obchodzona 15 sierpnia jest w naszym kraju od dawna dniem dziękczynienia za pierwsze plony. Do dziś na polskiej wsi, nazywa się ją świętem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia, gdy rolnicy w kościołach dziękują za plony, do Częstochowy docierają rzesze pielgrzymów z całej Polski, którzy chcą stanąć przed obrazem Jasnogórskiej Pani powierzając jej swoje intencje i troski.

Myśli wierzących Polaków wędrują w kierunku Częstochowy także w dniu 26 sierpnia kiedy obchodzimy uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Wówczas we wszystkich kościołach parafialnych podczas odprawianych Mszy Świętych odnawia się tzw. śluby jasnogórskie narodu polskiego.

Pierwsze takie śluby, choć w nie co innym brzmieniu, złożył król Polski Jan Kazimierz w okresie tzw. potopu szwedzkiego, kiedy przyszłość Rzeczpospolitej zawisła na włosku.

300 lat później, w okresie komunizmu podobny tekst ślubowania ułożył podczas internowania kard. Stefan Wyszyński. 26 sierpnia 1956 r. ślubowanie uroczyście złożył Episkopat Polski na Jasnej Górze, a wraz z nim ok. milion wiernych.

Te wszystkie wydarzenia i osoby władców, duchownych, rolników i każdego z nas łączy jedno pragnienie, być może nie zawsze do końca uświadomione – szukamy pomocy u Matki, która przyjmie każde słowo, każdą troskę i każdego z nas.

Maryja jest Tą, która w sposób doskonały przyjęła Słowo samego Boga i w sposób doskonały je wypełniła. Przyjęcie woli Bożej i narodziny Jezusa, pomoc udzielona krewnej Elżbiecie, cud w Kanie Galilejskiej, cierpienie pod krzyżem, poranek zmartwychwstania. Jej życie to słowo, które stało się ciałem.

Maryja w taki sam sposób przyjmuje słowa każdego z nas. Jest tak otwarta na człowieka jak na słowa anioła podczas zwiastowania, jest tak pomocna jak dla swojej krewnej Elżbiety, jest tak ufająca jak podczas wesela w Kanie. Pokazuje w ten sposób drogę, którą mamy podążać udzielając prostego wskazania:

Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie.
(J 2, 5)


Przejdź do ćwiczenia duchowego
Damian Janczara

Damian Janczara

Świadek Jezusa Chrystusa, dalej nauczyciel, historyk i religioznawca zarówno z pasji jak i z wykształcenia. Miłośnik gier planszowych, książek i wędrówek po górach.