fbpx

Wiara

Dar mądrości

7 miesięcy temu

Znasz to uczucie kiedy oblewasz egzamin, na który uczyłeś się wiele godzin? Albo gdy prezentacja w pracy zawiesiła się na amen, tym samym uniemożliwiając Ci dalszą prace? Albo gdy podejmujesz karkołomną decyzje życiową która odbija ci się przysłowiową „ czkawką”? W takich momentach, ciśnie się na usta „chciałbym być mądrzejszy wtedy”.

Czym zatem jest ta owa „mądrość”? Czy jest swojego rodzaju przebiegłością? Doświadczeniem, które zdobyłeś po przebrnięciu przez surowe lekcje życiowe, a może wręcz przeciwnie? A może mądrość to uzbierane punkty w swoistym “programie lojalnościowym” za wzorowe sprawowanie, przez wszystkich adeptów nieomylności?

Jeszcze w ostatniej dekadzie zeszłego stulecia, mądrość utożsamiana była z czymś godnym posłuchu i szacunku. Korelowana była ze wzorem najstarszych w rodzie, czyli naszych dziadków. To do nich udawaliśmy się po radę, kiedy nam zwyczajnie brakowało już pomysłów. Tylko oni ze swoim spokojem potrafili trzeźwym okiem oceniać rzeczywistość. Słuchaliśmy ich dobrych rad, bo ufaliśmy ich doświadczeniu, wierzyliśmy w ich podsuwane rozwiązania, trudniejsze lecz z perspektywy czasu wartościowsze. Zatem czy mądrość jest domeną tylko osób wiekowych, niczym zamknięty klub dla wybranych? Odpowiedź jest znacznie pocieszająca. Nie, nie trzeba należeć do elitarnego grona by mieć mądrość –  pochodzącą od Boga jako dar.

Przyjrzyjmy się darom łaski od Pana. Mądrość jest jednym z siedmiu darów Ducha Świętego. W Katechizmie Kościoła Katolickiego (1839-1831) czytamy:

Siedmioma darami Ducha Świętego są; mądrość, rozum, radość, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża.

Księga Mądrości przepięknie opisuje czym jest owa mądrość:

Poznałem i co zakryte, i co jest jawne, pouczyła mnie bowiem Mądrość – sprawczyni wszystkiego! Jest bowiem w niej duch rozumny, święty, jedyny, wieloraki, subtelny, rączy, przenikliwy, nieskalany, jasny, niecierpiętliwy, miłujący dobro, bystry, niepowstrzymany, dobroczynny, ludzki, trwały, niezawodny, beztroski, wszechmogący i wszystkowidzący, przenikający wszelkie duchy rozumne, czyste i najsubtelniejsze. Mądrość bowiem jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu i przez wszystko przechodzi, i przenika dzięki swej czystości. Jest bowiem tchnieniem mocy Bożej i przeczystym wypływem chwały Wszechmocnego, dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie. Jest odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci.Jedna jest, a wszystko może, pozostając sobą, wszystko odnawia, a przez pokolenia zstępując w dusze święte, wzbudza przyjaciół Bożych i proroków. Bóg bowiem miłuje tylko tego, kto przebywa z Mądrością. Bo ona piękniejsza niż słońce i wszelki gwiazdozbiór. Porównana ze światłością – uzyska pierwszeństwo, po tamtej bowiem nastaje noc, a Mądrości zło nie przemoże. Sięga potężnie od krańca do krańca i włada wszystkim z dobrocią.

Skondensowany komentarz wyjaśniający czym jest mądrość udzielił ks. Jerzy Szymik:

Dar mądrości (…) jest to dar patrzenia na rzeczywistość oczami Boga, widzenia wszystkiego w perspektywie wieczności. (…) Jest związany bardziej z miłością niż z samym rozumem.

Niezależnie od wieku, młodzi i starsi, każdy, dzięki działaniu Ducha Świętego, może taką mądrość otrzymać. Potrzebujemy łaski Bożej, by z kochać innych. W pełni dziecięcej radości, przechodząc przez życie postępując godnie. Potrzebujemy cierpliwości i ufnej postawy, że jest przy nas Bóg, który podtrzymuje nas we wszelkich kryzysach i pozwala przechodzić przez wszelkie trudności. Dzięki tej łasce uzmysławiamy sobie, że wszelkie niepowodzenia, które teraz doświadczamy, są przemijające oraz że naszą nagrodą jest Królestwo Boże, które możemy mieć w sobie codziennie dzięki Eucharystii.


Przejdź do ćwiczenia duchowego
Agnieszka Szpryngiel

Agnieszka Szpryngiel

Od czasów gimnazjalnych sercem jestem przy Ruchu Światło Życie. Choć z zawodu jestem politologiem, fascynuje mnie psychologia i cała złożoność relacji międzyludzkich. Prywatnie mogłabym słuchać na okrągło ojca Szustaka, znanego z Langusty na Palmie.