fbpx

Uroczystości

Słowo na pustyni: J 2, 1-11 – Uroczystość NMP Częstochowskiej

5 miesięcy temu

Uroczystość NMP Częstochowskiej
Ewangelia: J 2, 1-11
Słowo na pustyni: Łaska

W Kanie Galilejskiej, na prośbę Matki, Jezus czyni swój pierwszy publiczny cud. Maryja dostrzega brak wina i reaguje, nim sprawa stanie się oczywista dla gości weselnych i skompromituje młodą parę. Matka i Syn działają w chwili, kiedy działanie jest potrzebne, choć “nie nadeszła jeszcze godzina”. Cud w Kanie jest owocem pewności Maryi, że Jezus nie zawiedzie, i posłuszeństwa sług, którzy napełnili stągwie.

“Zaczerpnijcie teraz” – skoncentruj się przez chwilę na tym poleceniu Jezusa. Jezus i Jego Łaska są dla Ciebie w każdym “teraz”. Nie możesz zmienić przeszłości i nie masz kontroli nad przyszłością. Po drodze zapewne nie unikniesz błędów, lecz w tym wszystkim, co się wydarza w Twojej teraźniejszości, jest przy Tobie Matka, która dostrzega Twoje braki jeszcze zanim je wypowiesz, i Jezus, który może wypełnić każdą Twoją pustkę. Jest tylko jedno “ale” – trzeba zrobić wszystko, co Jezus powie, nawet, jeśli wydaje się to absurdalne. Dopiero wtedy będzie mógł napełnić Cię po brzegi swoją Łaską.

Czy Twoja wiara jest połączeniem pewności w Bożą opiekę i posłuszeństwa Bożym przykazaniom? Czy żyjesz świadomie wsłuchany w głos Boga i w swoim życiu starasz się robić wszystko, co On poleca Ci uczynić? A może niektóre Jego polecenia wydają Ci się dziwne, irracjonalne – czy mimo wszystko idziesz za głosem Jezusa? Czego uczy Cię postawa niezachwianej wiary Maryi? Czy tak, jak Ona, powierzasz Jezusowi braki i potrzeby swoje i swoich bliskich?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.