motywacja i inspiracja

Jesteś (od)ważny

10 miesięcy temu

Odwaga od zawsze wiązała mi się z męstwem. Byciem zdobywcą, który pokonując kolejne niebezpieczeństwa, osiąga rzeczy prawie niemożliwe. Często chodzący na krawędzi, balansujący między życiem a śmiercią. Wszystkie filmy utwierdzały mnie w przekonaniu, że tak to wygląda. A to nieprawda.

Rut jest Moabitką. Kimś, kto dla ludu Izraela z pewnością nie jest przyjacielem. Jest żoną Kiliona, syna Elimeleka. Mieszka w Ziemi Moabu. Gdy umiera Elimelek i jego synowie, Rut zostaje sama ze swoją teściową Noemi, która postanawia wrócić do Betlejem. Rut rusza razem z nią.

„Znowu zaczęły głośno płakać. Potem Orpa ucałowała swoją teściową, a Rut pozostała przy niej. «Oto twoja szwagierka wróciła do swego narodu i do swego boga – powiedziała Noemi do Rut – wracaj i ty za twą szwagierką». Odpowiedziała Rut: «Nie nalegaj na mnie, abym opuściła ciebie i abym odeszła od ciebie, gdyż:  gdzie ty pójdziesz, tam ja pójdę,  gdzie ty zamieszkasz, tam ja zamieszkam,  twój naród będzie moim narodem,  a twój Bóg będzie moim Bogiem.  Gdzie ty umrzesz, tam ja umrę  i tam będę pogrzebana.  Niech mi Pan to uczyni  i tamto dorzuci,  jeśli coś innego niż śmierć  oddzieli mnie od ciebie!»  Noemi widząc, że Rut uporczywie obstaje przy tym, aby iść z nią, przestała mówić do niej o tym. Poszły we dwie, aż doszły do Betlejem.” (Rt 1, 14-19)

Decyzji Rut musiał towarzyszyć strach. Idzie przecież do ziemi, której nie zna, ziemi, która nie jest do niej przyjaźnie nastawiona. Mimo tego uczucia, poszła i towarzyszyła swojej teściowej. Dalsza historii moabitki Rut jest przepełniona kolejnymi przykładami odwagi. Nie takiej, którą charakteryzują możliwość utraty życia. Proste decyzje, które podejmuje, myśląc o dobru drugiego człowieka, są wyrazem odwagi.

Czasami prawdziwą odwagą jest bycie przy kimś, gdy już nikogo przy tej osobie nie ma. Odwagą jest powiedzenie komuś “kocham cię”. Odwagą jest decyzja o sakramencie małżeństwa. Odwagą jest odezwanie się dobrym słowem do kogoś, kogo nie lubimy. Odwagą jest przyznanie się do błędu. Odwagą jest powiedzenie “przepraszam”. Odwagą w końcu jest… podejmowanie prostych codziennych decyzji pomimo lęku.

Strach zawsze będzie towarzyszył człowiekowi. Boimy się masy różnych rzeczy. Czy to źle? Nie. Strach może motywować, pomagać w szukaniu plusów i minusów podejmowanych decyzji. Z nim po prostu trzeba nauczyć się żyć i podejmować decyzje mimo niego. Tak jak Rut. Jesteś przecież stworzony na obraz i podobieństwo Boga, więc nie może być lipy. Nie jesteś przypadkiem. Jesteś ważny i niepowtarzalny. Możesz pokonywać własne słabości i nauczyć się żyć ze strachem. Jesteś (od)ważny, bo Twój Bóg jest odważny.


Marcin Kaczmarczyk

Marcin Kaczmarczyk

Przez większość życia, z własnego wyboru, poza Kościołem, wiarą i Bogiem. Kilka lat temu wróciłem i uczę się życia z Nim. Biorę od Niego pełnymi garściami: nadzieję, motywację i siłę do wstawania z kolan, gdy upadnę. Po za tym piszę. A to moje dzieci: Bóg ma 20 lat, Charyzmatyk z Nazaretu, Biblia nie gryzie oraz powieść Strażnicy Raju.