fbpx

Recenzje

Boża szkoła determinacji

1 rok temu

Jeden z naszych blogerów – tutaj możecie przeczytać teksty Marcina na naszej stronie – napisał książkę, nad którą Pustynia Serc objęła patronat medialny. Dziś więc kilka słów o “Bożej szkole determinacji” autorstwa Marcina Kaczmarczyka.

Czy miałeś kiedyś ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady…? Jeśli tak, to myślę, że odnajdziesz w tej książce coś dla siebie, bo po pierwsze Marcin już we wstępie wyznaje, że to pragnienie nie jest mu obce, a po drugie biblijne postacie, do których w książce nawiązuje, same miały takie przejścia, że im również mogło się wszystkiego odechciewać.

Może pomyślisz, że skoro książka opisuje historię Józefa z Egiptu, Noego albo św. Piotra, to nie ma szału – przecież już tyle zostało o nich powiedziane i napisane. Może nawet znasz te historie na pamięć. A może uważasz, że są to osoby z tak odległych czasów, że odniesienie ich przykładu do swoich doświadczeń życiowych jest bezsensowne, bo przecież żyjemy w zupełnie innym systemie społecznym. To akurat racja, ale dla Boga nie jest to żadną przeszkodą, aby zadziałać w Twoim życiu z taką samą mocą, z jaką działał w życiu osób, które znamy z kart Biblii.

Zastanów się – co najmocniej przeszkadza Bogu, by działał w naszym życiu? Na pewno nie są to zmieniające się warunki historyczno-społeczne, bo Bóg jest ponad to. On sam jest przecież niezmienny w Swej Wszechmocy, więc to nie jest tak, że możliwości jego działania się wyczerpały. Więc może to coś w naszej ludzkiej, niestałej naturze staje na przeszkodzie?

Jeśli masz problem z determinacją wiary, to ta książka jest dla Ciebie. Znajdziesz w niej przykłady z życia, którymi dzieli się Autor, który ostatecznie postanowił nie rzucać wszystkiego i nie wyjeżdżać w Bieszczady, a dać sobie i Bogu jeszcze jedną szansę i poszukać rozwiązania swoich problemów w świadectwie wiary tych, o których mówi nam Pismo Święte. Jeśli zmagasz się ze zniechęceniem, brakiem nadziei lub brakiem perspektyw; jeśli zdarza Ci się usłyszeć, że to co robisz jest pozbawione sensu albo głupie; jeśli sam wątpisz w siebie, lub co gorsze – w Boga, to posłuchaj kogoś, kto przeszedł przez podobne doświadczenia. Marcin opisuje je z lekkością i bez moralizowania:

Pismo Święte jest źródłem nadziei. Co kilka stron możesz znaleźć historię, która pokazuje, że sytuacji bez wyjścia nie ma. Nawet jeśli wszystkie okoliczności mówią inaczej, to tam, w Biblii, znajdziesz postacie, które biorą sprawy w swoje ręce wtedy, gdy każdy inny wolałby ręce załamać. Zapraszam Cię w podróż z ludźmi, którzy nie rezygnują. Z ludźmi, którzy dają radę i inspirują do działania.


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Pełnię funkcję koordynatora blogerów. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska, jestem związana z Katolicką Odnową w Duchu Świętym. Lata temu oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo że mam swój bagaż słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu!