Formacja

W realu czy nie?

8 miesięcy temu

Pamiętam, jak na jednym spotkaniu młodych prowadziłem grupkę, która miała się wypowiedzieć na temat współczesnych mediów społecznościowych. I jak się przygotowywałem, to cały czas myślałem o tym i modliłem się o to, abym w grupie miał przynajmniej jedną osobę, która nie ma konta w mediach społecznościowych, bo osobiście mam, a więc nie mogłem siebie podać za przykład.

I tak się złożyło, że akurat miałem w grupie taką osobę.

99% grupy mówiło o tym, że media społecznościowe wpływają na rozwój człowieka, wpływają na jego kulturę osobistą, ale przede wszystkim widzieli to i mówili o tym, że media społecznościowe utrudniają kontakt z drugą osobą. Ale nikt z tej większości nie powiedział, że chciałby usunąć swój profil. Wszyscy uparcie mówili, że jest to bardzo potrzebne.

I myślę, że to jest jeden z minusów mediów społecznościowych, że nie potrafimy nawiązywać relacji. Jest nam bardzo ciężko porozumieć się z drugą osobą, a już nawet nie chcę mówić, że chcielibyśmy myśleć o jakiejś wspólnej przyszłości.

Niedawno byłem w restauracji ze znajomymi, niedaleko nas usiadła jakaś para, chłopak i dziewczyna. Nie zamienili ze sobą ani jednego słowa, ponieważ cały ten czas spędzili wpatrzeni w swoje telefony. To była randka? Nie wiem… Może w restauracji było darmowe Wi-Fi, dlatego przyszli razem.

Jest nam (może nie wszystkim) ciężko oderwać wzrok od komputera czy od komórki. Wiele razy spędzamy dużo więcej czasu na komórce czy przed komputerem, niż w relacjach z ludźmi.

Ale też nie chcę mówić, że komórka, komputer czy media społecznościowe są złe i trzeba ich zakazać. Nie. Chciałbym jednak zachęcić każdego z nas do mądrego ich używania.

To, do czego zachęcam, to życie w tym świecie, a nie w świecie wirtualnym, ponieważ jedno wyciągnięcie kabla z gniazdka może spowodować, że będziemy musieli zacząć rozmawiać z domownikami… Ale o czym?


Ks. Kamil Cieliński

Ks. Kamil Cieliński

Ksiądz katolicki archidiecezji wrocławskiej, obecnie student teologii moralnej w Lugano w Szwajcarii. Kocham się śmiać i przebywać z ludźmi, którym nie brakuje uśmiechu na twarzy i oczywiście mają dystans do siebie. Jako moje hobby uważam wszelki rodzaj sportu, a w ostatnim czasie squash. Najlepiej odpoczywa mi się w górach.