fbpx

Wielki Post

Słowo na Pustyni – Wielki Piątek

3 miesiące temu

Ewangelia:  J 18, 1 – 19, 42
Słowo na pustyni: Krzyż

Jezus zostaje wydany na śmierć. Ta zdrada jest tym dotkliwsza, że dopuszcza się jej człowiek, którego Jezus nazywa swoim przyjacielem. Każda kolejna godzina potęguję Mękę, fizyczną i duchową. Odrzucony przez swój lud, opuszczony niemal przez wszystkich, osądzony gorzej, niż jawny rozbójnik, wyszydzony, opluty, umęczony, odarty z szat, ubiczowany i ukoronowany cierniem Król podąża na Golgotę, gdzie czeka na Niego Jego tron. Gwoździe przebijają dłonie, które czyniły tylko dobro, włócznia otwiera Jego serce. Wykonało się.

Liturgia Wielkiego Piątku przewiduje długi fragment Ewangelii św. Jana opisujący Mękę Jezusa. Pośród przedświątecznych przygotowań znajdź dziś trochę czasu, aby przeczytać ten fragment na spokojnie i w skupieniu. Wsłuchaj się uważnie w każde słowo, gdy będziesz słyszeć go ponownie w kościele, wróć do Niego w sobotę, gdy Twoje myśli będą biegły do Grobu Jezusa. Każda rana, która Jezus dobrowolnie przyjął, jest dla Ciebie – w ranach Jezusa jest Twoje uzdrowienie i Życie. 

Wielki Piątek przenosi Cię do miejsca Męki i Śmierci Jezusa – kim dziś dla Niego jesteś? W jaki sposób przyczyniasz się do wyroku, jaki zapadł na Jezusa dwa tysiące lat temu? Kolejny dzień Triduum Paschalnego pozwala Ci wejść w tamte wydarzenia – po której stronie stoisz? Jesteś za Jezusem czy przeciwko Niemu? Przyjmujesz Prawdę czy ją odrzucasz? Przykładasz rękę do Męki Jezusa, tak jak Piłat, Kajfasz, Annasz i tłum czy przez łaskę wiary ją współodczuwasz, tak jak Maryja, Maria Magdalena i Jan?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.