fbpx

Wielki Post

Słowo na Pustyni – Niedziela Męki Pańskiej

2 tygodnie temu

Ewangelia: Mk 14, 1 – 15, 47
Słowo na pustyni: Męka

Ziemskie życie Jezusa dobiega końca, wraz z przygotowaniami do żydowskiej przychodzi także godzina, dla której Jezus przyszedł na świat. W ciągu kilku dni doświadczy On wiele zła od ludzi – a przecież przyszedł ze względu na ich dobro. Nawet ci spośród najbliższych zawiodą, wyprą się Go, uciekną, porzucą na pastwę oprawców. Zanim padną najcięższe razy, zanim popłynie Krew i Ciało zostanie zmasakrowane Jezus przeżyje jeszcze gehennę zdrady przez najbliższych i osamotnienia.

Wczytaj się dziś w opis Męki Jezusa. Każde Jego słowo, każde z milczeniu przyjęte upokorzenie, poniżenie; każdy moment cierpienia fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i duchowego; każde uderzenie bicza; każda rana uczyniona przez ostre ciernie; każde słowo wypowiedziane, by Go zniszczyć; każdy z trzech gwoździ i uderzenie ostrza włóczni; każda minuta konania w nieustannym kołysaniu się, aby zmasakrowane płuca mogły zaczerpnąć powietrza; pragnienie i nieludzkie zmęczenie – to wszystko dla Ciebie.

Przyjrzyj się swojemu sercu – jak przeżywasz opis Męki Jezusa? Czy masz świadomość, że Twój własny grzech też się do niej przyczynił? Czy porusza Cię to, jak wielką cenę Bóg był gotów zapłacić jako okup za Twoją duszę?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.