fbpx

Okres Zwykły

Słowo na pustyni: Mt 18, 1-5. 10

4 miesiące temu

Piątek XXVI Tygodnia Zwykłego
Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów
Ewangelia: Mt 18, 1-5. 10
Słowo na pustyni: Anioł

Jezus zdradza swoim uczniom jedną z tajemnic Nieba – w Niebie Aniołowie maluczkich nieustannie wpatrują się w oblicze Boga Ojca. Małość wyrażająca się w czystości i prostocie serca jest według Boskiej logiki wielkością, do której powinniśmy dążyć. Słowo Boże w pierwszym czytaniu (Księga Wyjścia) napomina, aby szanować swojego Anioła, słuchać jego napomnień i nie sprzeciwiać mu się w niczym. Aby tak było, trzeba wyczulić duchowe receptory na jego obecność.

Bóg nie chce, abyś kalkulował, co Ci się opłaci. Nie chce, byś liczył na wielkość, bo to może wpędzić Cię w pychę. Bóg pragnie prowadzić Cię drogą duchowego dziecięctwa. Na tej drodze towarzyszy Ci zawsze Twój Anioł Stróż, który w zachwycie i uwielbieniu wpatruje się w oblicze Ojca, a Ciebie prowadzi i na każdym kroku chroni.

Jakie pragnienie w sobie nosisz – pragnienie wielkości, czy uniżenia przed Bogiem? Poproś dziś swojego Anioła, aby pomógł Ci stanąć przed Bogiem w prawdzie o sobie. Jeśli masz problem z nieuporządkowanym pragnieniem wielkości, czy podjąłeś już decyzję, by nie iść za tym głosem? Jak odpowiadasz, na zaproszenie Boga do życia w prostocie, do pokochania swojej małości? Czy zachowujesz postawę dziecka, doświadczając, że Miłość i Moc Boga objawiają się w Twojej słabości? Jaką masz relację z Aniołem Stróżem, któremu Bóg polecił Ciebie w opiekę? Czy pamiętasz o tym, że Twój Anioł adoruje oblicze Boga i oręduje za Tobą zawsze, gdy tego potrzebujesz?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.