fbpx

Okres Zwykły

Słowo na pustyni: Łk 9, 7-9

4 tygodnie temu

Czwartek XXV Tygodnia Zwykłego
Ewangelia: Łk 9, 7-9
Słowo na pustyni: sumienie

Herod żyje w ciągłym niepokoju, wywołanym przez swoje nieuporządkowane życie. Nie udało mu się uciszyć swojego sumienia, mimo że zabił Jana, który go wzywał do nawrócenia. Słysząc o Jezusie, ponownie się niepokoi, w głębi serca wiedząc, że postępuje źle. Życie Heroda to życie w zaprzeczeniu, stan, w którym Bóg jest zagrożeniem dla źle pojętej wolności.

Jezus został nazwany znakiem sprzeciwu dla świata. Burzył niespokojne, nieuporządkowane sumienia faryzeuszy, uczonych w Piśmie i samego Heroda. Dzisiejsza Ewangelia stawia Cię twarzą w twarz z Jezusem, który jest znakiem sprzeciwu dla tego wszystkiego, co swoim życiem reprezentował Herod.

Kim jest Jezus? – to pytanie zadawał sobie Herod Antypas, czy też zadałeś sobie kiedyś takie pytanie? Kim jest dla Ciebie Jezus? Czy nauka Jezusa wywołuje w Tobie niepokój, rozdrażnienie, niepewność, lęk? Jeśli odczuwasz poruszenie swojego sumienia, to czy doprowadza Cię ono do nawrócenia, czy raczej wywołuje duchowy dyskomfort? Do czego jesteś tak przywiązany, że Bóg i Jego wartości usuwają Ci grunt spod nóg? Czy naprawdę poznałeś już Jezusa, czy opierasz się tylko na tym, co o Nim słyszysz? 


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.