fbpx

Okres Zwykły

Słowo na pustyni: Mt 18, 21-35

6 miesięcy temu

Niedziela XXIV Tygodnia Zwykłego
Ewangelia: Mt 18, 21-35
Słowo na pustyni: przebaczenie

Gdy Piotr usłyszał odpowiedź Jezusa na swoje pytanie, mógł pomyśleć, że Bóg wkłada na jego ramiona ciężar nie do udźwignięcia. No bo ile razy można przebaczać komuś, kto wciąż nas rani? Odpowiedź Jezusa jest jednoznaczna – Jego uczeń nie może zamykać się w poczuciu swojej krzywdy, w żalu i gniewie. Przebaczenie nie zwalnia krzywdziciela z odpowiedzialności za zadaną krzywdę, ale uwalnia osobę pokrzywdzoną od jeszcze większego cierpienia: nienawiści.

Być może jest w Twoim życiu taka osoba, która już wiele razy zadała Ci ból. I może już jej raz wybaczyłeś, a ona znowu postąpiła tak samo. Może już nawet nie masz nadziei na to, że coś się zmieni w tej relacji. A może nawet dla swojego dobra powinieneś tę relację zakończyć. Pozostaje jednak kwestia przebaczenia. Jeśli zachowasz w sercu urazę, zwróci się to kiedyś przeciwko Tobie. Narastająca i pielęgnowana gorycz zatruje Twoje serce.

Jaką postawę przyjmujesz wobec osób, które zadają Ci ból? Czy potrafisz przebaczyć, tzn. nie chować urazy, nawet, jeśli Twój krzywdziciel nie poczuwa się do winy? A może pozwalasz, aby narastała w Tobie niechęć do tej osoby, którą pielęgnujesz negatywnymi myślami lub chęcią odpłacenia pięknym za nadobne? Czy masz w sobie gotowość uwolnienia się od zadanej rany i rozpoczęcia procesu uzdrowienia, którego pierwszym krokiem jest decyzja – akt przebaczenia?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.