fbpx

Okres Zwykły

Słowo na pustyni: Łk 4, 16-30

2 miesiące temu

Poniedziałek XXII Tygodnia Zwykłego
Ewangelia: Łk 4, 16-30
Słowo na pustyni: przyjąć

Jezus przychodzi do miejscowości, w której się wychował. Słowa, które wypowiada w synagodze, oburzają ludzi, do których przyszedł. Mimo znaków i cudów, jakie czynił, nie potrafili spojrzeć na niego inaczej, jak przez pryzmat swoich wyobrażeń i przyzwyczajeń. Nie potrafiąc dostrzec w Jezusie oczekiwanego Mesjasza, nie przyjmują Tego, na którego tak długo czekali.

Jezus przychodzi do Ciebie w przestrzeni, która jest Ci dobrze znana. Jego Słowo wybrzmiewa w Kościele, to właśnie tu Jezus przychodzi do swoich. Pod postacią dobrze znanych obrzędów, w towarzystwie dobrze znanych ludzi, Jego obecność może zostać przegapiona. Potrzebna jest wnikliwość serca, które nie tylko będzie potrafiło dostrzec obecność Boga, ale także przyjąć Jego naukę. 

W jakich przestrzeniach swojego życia rozpoznajesz Boża obecność? Czy ją przyjmujesz z otwartością serca? A może pewne wydarzenia wydają Ci się niedorzeczne, niemożliwe – jak Bóg mógłby działać w taki właśnie sposób? Czy pewne nauki Kościoła nie wzbudzają w Tobie złości, nie sprawiają, że odrzucasz Boga? W jaki sposób Go przyjmujesz, gdy przychodzi do Twojej codzienności?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.