fbpx

Okres Zwykły

Słowo na pustyni: J 12, 24-26

7 miesięcy temu

Poniedziałek XIX Tygodnia Zwykłego, Rok A
Ewangelia: J 12, 24-26
Słowo na pustyni: obumieranie

Jezus posługuje się obrazem ziarna, które wrzucone w ziemię wydaje plon, aby uzmysłowić swoim uczniom, że wszystko to, czym są i co mają, jest tylko etapem. Prawdziwe Życie, to owoc życia doczesnego. Bóg rzucił na ziemię ziarna-ludzi. Życie jest darem, ale staje się darem wiecznym dopiero wtedy, gdy nie staje. Zanim zacznie się tamto Życie, to musi się skończyć.

Jak sobie radzisz ze świadomością, że Twoje życie jest tylko etapem przejściowym? Czego trzymasz się kurczowo, nie godząc się z przemijaniem? Co próbujesz zatrzymać, nie akceptując zmian, które są konieczne, aby osiągnąć dojrzałość? Masz w sobie potencjał ziarna – jak to rozumiesz w przełożeniu na swoją duchowość?

Bóg chce, żebyś odkłamał znaczenie słowa “obumrzeć”. To nie koniec, ale jeden z etapów. Wszystko to, z czym przyszedłeś na świat, jest tylko zalążkiem Życia, jakie chce Ci ofiarować Bóg. Jeśli ze strachu przed zmianą zatrzymasz się w miejscu, nigdy nie osiągniesz pełni.  Obumieranie to Twoja codzienność, w której “tracisz życie”, poświęcając je dla swoich bliskich i Boga. W ten sposób umiera w Tobie stary człowiek, a kiełkuje i rodzi się nowy. Jeśli żyjesz tylko dla siebie, na koniec zostaniesz sam ze sobą.


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.