fbpx

Okres Zwykły

Słowo na pustyni: Mt 14, 22-33

7 miesięcy temu

Niedziela XIX Tygodnia Zwykłego, Rok A
Ewangelia: Mt 14, 22-33
Słowo na pustyni: odwaga

Przestraszeni siłą żywiołu, zmęczeni wiosłowaniem przez wzburzone wody jeziora, uczniowie nie rozpoznają swojego Mistrza, kroczącego po wodzie. Fale miotające łodzią, otaczająca ciemność, strach, utrudniają możliwość spokojnego rozeznania kim jest krocząca przez spienione fale postać. Im większe niebezpieczeństwo, tym bardziej chwieje się ich wiara, ale w momencie przerażenia Piotr zaczyna się modlić – Panie, jeśli to Ty… Panie, ratuj mnie!

Jakie sytuacje wywołują Twój strach? Co sprawia, że przez siłę miotających łodzią Twojego życia problemów nie rozpoznajesz Boga, który jest zawsze przy Tobie? Czy pośrodku tego, nad czym nie masz kontroli, co sprawia, że się o siebie boisz, wybierasz jako odpowiedź modlitwę, czy pogrążasz się w lęku i ciemności?

Odwaga nie oznacza braku strachu. Odwaga oznacza, że strach został przemodlony, a wiara pokonała bezradność, umacniając świadomość, że obok jest Ktoś silniejszy; Ktoś, kto nad wszystkim panuje. Czy taka jest Twoja wiara? Jakie wzburzone fale miotają właśnie Twoją łódką? Czy pośród fal, błysków piorunów, zapadającej ciemności, gdy nie panujesz nad niczym, potrafisz odważnie wypatrywać przychodzącego do Ciebie Jezusa i z ufnością poprosić Go o pomoc?


Izabela Kasprowicz-Żmuda
Opinia teologiczna – o. Szczepan Szpyra SVD


Izabela Kasprowicz-Żmuda

Izabela Kasprowicz-Żmuda

Z Pustynią Serc jestem związana od 2013 roku. Interesuje mnie duchowość kobieca i małżeńska, pociąga duchowość karmelitańska. Oddałam swoje życie Bogu, i chociaż często prowadzi mnie pod górkę, nie żałuję ani jednego dnia z tej wspólnej wędrówki. Mimo bagażu słabości i wad, pragnę uwielbiać Jezusa w moim życiu, wierząc, że On jest Drogą, Prawdą i Życiem.